Dostatečná obměna vydýchaného a „špinavého“ vzduchu za čerstvý je důležitá ve všech vnitřních prostorách. Pokud se vám po sprchování nebo koupeli orosí zrcadla a na obkladech i nábytku se objeví drobné kapky vody, které nezmizí ani po desítkách minut, zaměřte se na správné větrání v koupelně. Nabízí se hned několik způsobů, jak podpořit obměnu vzduchu a tím snížit i vzdušnou vlhkost v místnosti.
Soukromí v koupelně vám zajistí například stínicí technika.
Proč je větrání v koupelně důležité?
Protože jsou prostory koupelen obvykle malé, vydýcháte v nich vzduch během pár minut (na druhou stranu je vyvětrání malého prostoru relativně rychlé). Dostatek čerstvého vzduchu je základem pro zdravé bydlení. Pobyt ve vydýchaném prostoru totiž vede k únavě, bolestem hlavy i problémům s dýcháním.
V koupelně po sprchování nebo horké koupeli také okamžitě vzroste vzdušná vlhkost, která způsobí zmiňované rosení skleněných ploch a kondenzování vody. Pokud vlhký vzduch z místnosti co nejdříve nedostanete, promění se koupelna v parní saunu. Dlouhodobá vysoká vlhkost v koupelně vede ke vzniku plísní, rezivění kovových materiálů, snížení životnosti nábytku nebo plesnivění ručníků. Správné odvětrávání je proto zásadní jak ze zdravotního hlediska, tak prodloužení životnosti vaší koupelny.
Větrání koupelen se nejčastěji řeší pomocí ventilátoru
Klasickým způsobem odvětrávání koupelnového prostoru je použití dostatečně výkonného ventilátoru, který zajistí odvod vlhkého a znečištěného vzduchu. Protože v koupelně trávíme obvykle jen pár desítek minut denně, trvalý provoz ventilátoru není nezbytný. Proto se upřednostňuje přerušované větrání, u kterého se ventilátor zapíná v nastavených intervalech, po zapnutí či vypnutí světla nebo manuálním spuštěním.
Ventilátor se stará jen o odvádění vzduchu
Je důležité si uvědomit, že ventilátor se stará pouze o odvádění vzduchu v místnosti. Aby došlo k efektivní obměně, je nutné zajistit i jeho přívod. Jednoduché je to v případě, máte-li v koupelně okno. Stačí jej na pár minut otevřít, případně využít otevření na ventilaci či mikroventilaci.
V případě koupelen bez okna se vzduch nasává z okolních místností. Aby mohl proudit, měly by být ve dveřích nainstalované větrací mřížky. U dveří bez prahů se pak vzduch do koupelny snadno dostane i přes štěrbinu ve spodní části. Chcete-li průchod vzduchu usnadnit, při zapnutí ventilátoru nechejte dveře do koupelny otevřené.
Umožněte proudění čerstvého vzduchu
Zejména v případě nových staveb, které jsou dokonale utěsněné, je třeba zajistit přístup čerstvého vzduchu do prostoru. Při větrání koupelny proto na pár minut otevřete okno v libovolné místnosti, aby měl ventilátor čerstvý vzduch odkud nasávat. V opačném případě by běžel na prázdno a obměnu nezajišťoval. Řešením je také instalace oken s inovací I-tec Větrání, která se stará o automatické větrání bez nutnosti otevírání oken.
Rekuperace vzduchu zajistí kompletní obměnu
Pokročilejším technickým řešením pro odvětrávání koupelen a dalších místností je využití rekuperace vzduchu. Tento systém zajišťuje nejen jeho odvádění, ale také přívod. Řízené větrání se stává standardem u moderních nízkoenergetických a pasivních domů, protože využívá zbytkové teplo a snižuje náklady na vytápění. Použít lze rekuperaci do jedné místnosti, nebo vsadit na ucelené systémové řešení pro odvětrávání celého domu.
Okna mají své místo i v moderních koupelnách
I přes stále sofistikovanější technická řešení pro větrání mají okna v moderně koncipovaných koupelnách své místo. Jednak umožňují rychlé vyvětrání prostoru a odvedení vlhkosti a pachů, jednak do místnosti vnáší dostatek přirozeného světla. Současně propojí vnitřní prostor s exteriérem a umožní výhledy do okolí, a tak se v koupelně nebudete cítit stísněně.
Při výběru oken do koupelny jsou vhodná zejména plastová a plasthliníková okna, která na rozdíl od dřevěných lépe snáší vyšší vlhkost vzduchu. Vždy je třeba myslet i na bezpečnost – přece jen je koupelna komorním a intimním prostorem, ve kterém je soukromí na prvním místě. To lze vyřešit kvalitní stínicí technikou, například venkovními roletami, které umožní úplné zatemnění okna. Pocit soukromí vám zajistí také skleněné tabule opatřené pískováním nebo jinou povrchovou úpravu, přijdete však o možnost výhledu ven.
Zvyšte množství kyslíku zelenými rostlinami
Kromě samotného větrání zlepšíte kvalitu prostředí v koupelně i zakomponováním zelených rostlin, které se postarají o produkci kyslíku, čištění vzduchu i odstranění pachů. Volte méně náročné druhy, kterým nevadí stín, vyšší teploty ani vlhké prostředí. Do koupelny se hodí například lopatkovec, zelenec, ledviník, adiant nebo tilandsie. Místnost pak krásně provoní levandule, která je královnou přírodní aromaterapie. Vlhkomilné rostliny vnesou do interiéru kus přírody a prostor zútulní. Proto na ně při zařizování koupelen nezapomínejte.
Nemáte-li domácnost s rekuperací vzduchu, zajistěte dostatečný přísun vzduchu do koupelny. Zapněte ventilátor, otevřete dveře od koupelny a nakrátko i okna – za chvilku nebude po vlhkém a vydýchaném vzduchu v koupelně ani památky. Při návrhu nové koupelny pak zvažte i zakomponování oken přímo do prostoru a během vybavování nezapomeňte na zelené rostliny, které zlepší kvalitu vzduchu a prostor zútulní.
Zdroj fotografií: Depositphotos, Internorm