Když jsme se v ateliéru Kubus před pěti lety pustili do přestavby starých chlévů v zemědělském dvoře na novostavbu pasivního rodinného domu, čekala nás úplně nová výzva. Naším úkolem bylo vytvořit z původní zemědělské budovy bydlení pro rodinu s dětmi, kde se snoubí moderní design s původním tradičním duchem stavby.
Zemědělský dvůr v obci Vochov tvoří soubor velmi zachovalých obytných a hospodářských staveb z přelomu 19. a 20. století. Část budov prošla citlivou rekonstrukcí v 80. letech, při které se podařilo zachovat původní historické detaily a i dobrý technický stav pro pozdější nástavbu.
Moderní dům s historickými prvky
Cílem bylo vybudovat vkusný oddělený dům pro mladou čtyřčlennou rodinu. Pro nástavbu se jako vhodná jevila budova stájí na jihovýchodní straně dvora, která navazuje na dvůr a tzv. horní zahradu, do níž vede samostatný vstup.
Při pohledu ze dvora stavbě zůstal její původní vzhled. Ačkoli jsme ji navýšili o 1,6 metru, podařilo se nám zachovat sklon a tvar střechy. Původní zůstalo také členění fasády a poloha oken i jejich šambrány. Při výběru nových oken jsme měli jasné požadavky – chtěli jsme nejvyšší kvalitu a funkčnost spojenou s atraktivním designem. Vzhledem k tomu, jaký důraz jsme zároveň kladli na zachování původního charakteru budovy, věděli jsme, že nejlepší volbou budou okna Internorm.
Provozní koncept je řešen tak, aby zůstalo zachováno komunikační propojení na celý areál, ale při případné změně vlastníka zároveň šlo dům využívat zcela autonomně. Původní půdorysná stopa budovy neumožňovala realizaci celého stavebního programu investora, problém ovšem vyřešily předsazené arkýře na štítových stěnách a vykonzolování půdorysu do zahrady, čímž se zvětšila užitná plocha domu.
Vzhledem k obtížnému zajištění tepelně izolačních vlastností stávajících masivních kamenocihelných stěn, které zůstaly v přízemí, jsme první podlaží ponechali nevytápěné a nyní slouží jako sklad s technickou místností. Hlavní obytné místnosti jsou v druhém patře, přičemž zvýšený prostor pod střechou je využit jako doplňkové prostory, archiv, knihovna a případné úložné prostory.
Řešení větrání, vytápění a ohřevu vody
Pro objekt jsme navrhli rovnotlaké větrání s rekuperací tepla, a to s pomocí jednotky DUPLEX 510 ECV4 bez nutnosti dodatečného ohřevu vzduchu. Dohřev vzduchu zajišťují podlahové konvektory, které mají externí přívody vzduchu pro jednotlivé místnosti. Přívod vzduchu vede přes hlavní nasávací potrubí, alternativní možností je vedení přes servoklapku v nevytápěné části pod stropem v přízemí. V zimě je vzduch částečně předehříván skrze hlavní potrubí, v létě se z něj stává pasivní chladič, který dům větrá chladnějším vzduchem.
Hlavním zdrojem tepla pro vytápění a ohřev teplé vody je plynový kondenzační kotel o příkonu 3,3 až 14 kW s napojením na zásobník. Kotel však slouží pouze jako vykrytí výkonových špiček a v případě poruchy kotle nebo odstávky dodávky zemního plynu slouží jako hlavní zdroj energie elektřina. Přitápění je možné také přes krb, který se nachází v obývacím pokoji v druhém patře.
Ohřev vody je realizován solárními panely, krbovou vložkou a plynovým kotlem. Stínění všech oken zajišťují venkovní žaluzie s poloautomatickým systémem centrálního ovládání žaluzií. Při návrhu stavby byla provedena simulace letní stability dle ČSN EN ISO 137922.
Nejlepší Zelená rekonstrukce
Rodinný dům ve Vochově byl v roce 2014 zařazen do programu Nová zelená úsporám, kde obdržel podporu v oblasti B – výstavba rodinného domu s nízkou energetickou náročností. Stavba také získala za rok 2018 první cenu v soutěži Zelená rekonstrukce, a to v kategorii hlasování veřejnosti.
Tuto referenci jsme zpracovali ve spolupráci s panem Ing. Janem Růžičkou z architektonické dílny Atelier KUBUS, kterým tímto chceme za skvělý podklad poděkovat.