V domě by se mělo větrat nárazově, a to dvakrát až čtyřikrát denně po dobu alespoň pěti minut. Jedině tak totiž docílíme dobré výměny vzduchu a tedy i pozitivního vlivu na naše zdraví. Místnosti v domě však mají různou vlhkost – jinak budeme větrat v ložnici a jinak třeba v koupelně, kde dochází k nejvyšší koncentraci vlhkosti a vzniku plísní. Jak ji však co nejlépe a nejjednodušeji odvětrat?
Plíseň je strašák i těch nejluxusnějších koupelen
Ať už se jedná o starší domy či novostavby, plíseň je strašákem postupně všech koupelen. Všude totiž dochází k odpařování teplé vody a k jejímu následnému srážení na chladnějším povrchu, jakým jsou například kachličky, obklady, zrcadla či nábytek. Pokud necháte tuto vlhkost delší dobu působit, začne se díky ní tvořit tolik nepříjemná plíseň, které se pak jen horko těžko zbavuje. Tím spíš, že se vytváří na hůře dostupných místech – ve spárách, pod vanou, za zrcadlem či za skříňkami. Plíseň pak škodí nejen naší koupelně, ale především také našemu cennému zdraví. Nejjednodušším řešením, jak koupelnu vyvětrat, je samozřejmě okno. V opačném případě musíte odvětrávání zajistit jiným způsobem.
Pravidelné větrání zabrání tvorbě plísní. Designové okno je navíc krásným doplňkem prostoru.
Jaké jsou další možnosti odvětrávání?
Jestliže nemáte možnost přirozeného odvětrávání skrze okno, je nutné se poohlédnout po jiném způsobu, který zajistí pravidelnou obměnu vzduchu a zamezí vzniku a následnému šíření plísní. Jednou z možností je tzv. nucené odvětrávání, které zajišťuje ventilátor poháněný elektřinou. Ten po zapnutí odvádí vlhký vzduch za pomoci potrubí ven. Funguje však pouze na principu odvádění vlhkosti a již vám nezabezpečí přísun čerstvého vzduchu.
Další možností je rekuperace vzduchu, kterou využívají především moderní pasivní domy. Systém je zabudovaný a umožní vám nejen odvětrávání, ale zároveň využívá teplo vzduchu k ohřevu a vytápění budovy. Větrá však všechny místnosti stejně.
I-tec větrání má nespočet výhod
Problém s odvětráváním koupelny a pravidelnou výměnou vzduchu za vás vyřeší I-tec větrání od Internormu, jehož funkcím jsme se už věnovali v minulém článku. Tento systém větrání je zabudován v rámu okna, díky čemuž se může aktivovat jednotlivě v příslušném okně určité místnosti. Větrání je zapínáno pouze tehdy a pouze tam, kde je to opravdu nutné. Systém je navíc přizpůsoben tomu, že je v různých místnostech domu jiná vlhkost vzduchu a jiné množství CO2 – máte tedy možnost regulovat intenzitu výměny vzduchu pro každou místnost samostatně, a to až na několik provozních stupňů. Samotné větrání probíhá nepřetržitě, aniž byste se museli o cokoli starat. Všechny místnosti jsou tak zásobeny čerstvým vzduchem, zatímco jsou vlhkost a škodliviny odváděny pryč.
I-tec větrání vás také ochrání před zloději. Díky umístění v rámu totiž probíhá i tehdy, kdy je okno zavřené. Můžete tedy bez obav opustit svůj dům, který bude stále zásobován čerstvým vzduchem. Oddechnou si i alergici – všechny nečistoty a pyl zachytí filtr a dovnitř pustí jen čistý a neznečištěný vzduch. No a třešničkou na dortu je pak fakt, že systém funguje plně automaticky, případně jej lze ovládat za pomocí tlačítek umístěných na okně. Dodáván je navíc rovnou s oknem.
Zdroj fotografií: Pixabay.com