• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Moderní prostorná kuchyně s jídelním stolem a hnědé židle
  • Jak vybrat

Jak vybrat a správně umístit detektor kouře

  • Posted on 26. 5. 202224. 5. 2022
Total
0
Shares
0
0
0

Detektory kouře neboli hlásiče požáru zachránily už spoustu životů. Na první pohled si jich ani nevšimnete, když ale začne hořet, dají o sobě vědět a na nebezpečí vás upozorní. 

Moderní prostorná kuchyně s jídelním stolem

K rizikovým částem domu, kde má hlásič požáru své nezpochybnitelné místo, patří i kuchyně, v níž se nachází řada výkonných elektrických spotřebičů.

Můžete si to dovolit? Musíte!

Pokud tento důležitý bezpečnostní prvek ve své domácnosti ještě nemáte, na nic nečekejte a pořiďte jej. Nejlevnější spolehlivé detektory zakoupíte už za pár stokorun, instalace a zprovoznění je pak otázkou chvilky. Přečtěte si, jaké typy hlásičů existují a jak postupovat při jejich montáži.

Hlásič požáru – u nových domů a bytů povinnost

Použití detektorů kouře je podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. povinné u všech objektů rekonstruovaných či nově postavených v roce 2008 a později. Žijete-li ve starším domě, nebo bytě, není pořízení hlásiče vaší povinností, ale samozřejmě se z bezpečnostních důvodů doporučuje. Detektor musí být funkční a splňovat technické normy, které dokládá značka CE na štítku. I nejlevnější hlásiče dostupné na trhu tyto normy splňují a pro běžné použití jsou vhodné.

Typy hlásičů podle způsobu detekce

Pro zjištění výskytu ohně či kouře se využívají různé způsoby detekce. Hlásič je vybavený čidlem, které reaguje na konkrétní podnět. Podle způsobu detekce se hlásiče rozdělují na optické (fotoelektrické), teplotní a ionizační.

Optický detektor kouře

Nejběžnější a cenově nejdostupnější typ. Je vybavený čidlem, které reaguje na změnu odrazivosti částic vzduchu. Zvukový signál spustí ve chvíli, kdy se místnost zaplní kouřem. Tento typ není vhodný do vlhkého a prašného prostředí, kde dochází k falešným poplachům.

Teplotní hlásič požáru

Je vybavený teplotním čidlem, které snímá okolní teplotu. Pokud dojde k překročení nastavené hranice (obvykle kolem 60 °C), spustí zvukový signál. Je vhodný do kuchyní a prostorů, kde se při běžném provozu objevují ve vzduchu částice kouře. Teplotní hlásič požáru tak nespustí alarm při pečení či grilování. U dražších hlásičů se využívá kombinace optické i teplotní detekce.

Ionizační hlásič požáru

Obsahuje ionizační komoru, ve které čidlo reaguje na pokles vodivosti vzduchu. Jsou citlivé a vhodné do prašného prostředí, a tak se využívají v komerční a průmyslové sféře. Hlásiče jsou schopny zareagovat nejen na přítomnost viditelného, ale také neviditelného kouře. Současně upozorní na vznikající zápach. Z toho důvodu však není vhodný do prostorů, kde se často různé intenzivní pachy vyskytují.

Vyberte vhodné místo pro detektory kouře

Aby detektor splnil svou funkci a na vzniklý kouř co nejdříve upozornil, je potřeba nainstalovat jej na vhodné místo. Je důležité, aby se detektor nacházel na volné ploše, kde proudí vzduch. Protože kouř proudí směrem vzhůru, instalují se detektory obvykle na strop. Doporučujeme jej nainstalovat poblíž potenciálního zdroje požáru, například nedaleko kuchyňské varné desky nebo krbových kamen. Hlásič nesmí být namontovaný v zákrytu (za závěsem či zástěnou), stejně tak ani v rozích místnosti či zákoutích.

Abyste byli na vzniklý požár upozorněni okamžitě, zvažte pořízení více hlásičů a jejich rozmístění do všech rizikových částí domu či bytu. Detektor nesmí chybět v kuchyni a při použití výkonných elektrických spotřebičů má své místo i v obývacím pokoji. Pokud jej však nainstalujete i do ložnice, dětského pokoje či na chodbu, chybu neuděláte.

Instalace hlásiče požáru krok za krokem

Pokud už víte, na jaké místo detektor kouře umístíte, pusťte se do montáže. Skládá se z několika jednoduchých kroků (přesný postup se může u různých typů hlásičů lišit):

  1. Zakreslení otvorů – hlásič požáru se obvykle skládá z plastové podložky a těla. Podložku vyjměte, přiložte ke stropu na místo montáže a tužkou si zakreslete montážní otvory.
  2. Vrtání do stropu – v označených místech vyvrtejte do stropu otvory. Podle materiálu, ze kterého je strop vyrobený, zvolte vhodný typ vrtáku. Například pro vrtání do betonových stropů jsou vhodné vidiové vrtáky. Použijte průměr vrtáku, který bude odpovídat průměru hmoždinek v balení.
  3. Připevnění podložky hlásiče – do předvrtaných otvorů zatlučte hmoždinky. Ty bývají společně s vruty obvykle součástí balení. Následně plastovou podložku přišroubujte.
  4. Nasazení detektoru – v posledním kroku je potřeba tělo hlásiče připevnit k podložce. Obvykle se montáž provádí nacvaknutím, případně našroubováním. Nezapomeňte dát do hlásiče nabitou baterii a zapnout jej.

Zkombinujte detektor kouře s chytrou domácností

Obyčejné detektory kouře upozorní na riziko požáru akustickým signálem. Pokud se však v okolí objektu nikdo nevyskytuje, je taková signalizace k ničemu. Komplexnější ochranu zajistí chytré detektory, které umožňují připojení do Smart Home systému pro řízení chytré domácnosti. Zvyšují tak uživatelský komfort i bezpečnost stejně jako Internorm I-tec Connect a další inteligentní systémy.

Bezdrátový detektor kouře vás pomocí notifikace na mobilu či tabletu upozorní na vznik požáru, ať už budete kdekoliv. Snadno jej propojíte i s dalšími prvky chytré domácnosti. Hlásič můžete například nastavit tak, aby se při indikaci požáru odemknuly dveře a spustila ventilace.

Je jen na vás, jestli vsadíte na cenově dostupnou variantu, nebo upřednostníte moderní a dražší Wi-Fi detektor. V každém případě instalaci hlásiče doporučujeme, ať už bude jakýkoliv. I ten nejlevnější dokáže zachránit životy a majetek.

 

Zdroj fotografií: Internorm

  • I-tec
  • odvětrání
  • ventilace
  • větrání
Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter