Mnozí si život v bytě bez balkonu nedovedou představit. Vzhledem ke stále většímu důrazu na funkční využití balkonů a lodžií je stále aktuálnější otázka výběru balkonových dveří. Ty jsou vstupní branou do malého venkovního prostoru a opticky propojují interiér s exteriérem. Roste také zájem o zasklení, které umožňuje celoroční využití balkonových prostorů. Má však i své nevýhody, se kterými byste měli počítat předem.
Dobře zvolené balkonové dveře skvěle propojují interiér s exteriérem.
Chcete zasklený balkon? Počítejte s plusy i mínusy zasklení
Chcete-li zvýšit užitnou hodnotu balkonu či lodžie, popřemýšlejte nad realizací zasklení. Zasklené balkony přináší uživatelům zvětšení obytného prostoru, který bude využitelný po celý rok a poslouží i jako zimní zahrada. Po montáži zasklení se také výrazně sníží prašnost a zvýší úroveň zabezpečení. Na balkon opatřený silnými tabulemi skla se zkrátka zvenčí jen tak někdo nedostane. Zasklení ochrání váš balkon také před ptactvem a polétavým hmyzem. Při použití izolačních skel se navíc sníží náklady na vytápění, protože vám i při otevřených oknech nebo dveřích uteče méně tepla.
Zasklené balkony však mají i své nevýhody, se kterými musíte počítat předem. Skleněné plochy vyžadují pravidelnou údržbu a mytí z obou stran, což může být zejména ve vyšších podlažích obtížné. V zasklených balkonech a lodžiích se také častěji objevují plísně, a to kvůli kondenzaci vody způsobené nedostatečným odvětráváním. V případě rámového zasklení může konstrukce překážet ve výhledu do okolí.
Výběr zasklení balkonu podle typu konstrukce
Zasklení balkonů a lodžií se podle typu konstrukce dělí na rámové a bezrámové. U rámového zasklení bývá konstrukce řešena použitím hliníkových profilů, které zajistí stabilní ukotvení těžkých skleněných výplní. Rámové systémy se vyznačují vysokou ochranou proti vlivům počasí a zvyšují zabezpečení balkonového prostoru. Do konstrukce lze snadno zakomponovat i otevírací či posuvné prvky, které usnadňují údržbu i odvětrávání. Výraznou nevýhodou zasklení s rámy je již zmíněné omezení výhledu a množství prostupujícího světla. Ne vždy pak vzhled robustních rámů pasuje k architektonickému stylu stavby.
Opticky čistějším a elegantnějším řešením je bezrámové zasklení, u kterého nejsou skleněné tabule opatřeny nosnou rámovou konstrukcí. Tabule se připevňují na horní a spodní profily, na které se přenáší celá jejich hmotnost. Proto je kvalita provedení velmi důležitá a zásadním způsobem ovlivňuje funkčnost a životnost systému. U bezrámového zasklení se jednotlivé tabule dají zpravidla posunovat do strany, a tak je větrání možné i v tomto případě. Klasické otevírání je však možné jen v jednom místě, kde je skleněná tabule opatřena čepem. Část zasklení se pak otevírá směrem dovnitř.
Rozhodujte se i podle technického stavu balkonu
Než se rozhodnete pro realizaci zasklení balkonu nebo lodžie, důkladně zkontrolujte technický stav. Povolejte si na pomoc odborníky, kteří vhodnost či nevhodnost konkrétního systému posoudí. Rámové i bezrámové zasklení totiž výrazně zvýší zatížení balkonu, což by mohlo ohrozit statiku konstrukce. Zejména u starších bytů a domů se montáž zasklení neobejde bez rekonstrukce balkonu, která zahrnuje zpevnění, opravu nesoudržných částí a případně i zateplení.
Dodatečné zasklívání také mnohdy vyžaduje kooperaci s úřady. Někdy si pro realizaci vystačíte s ohlášením. Jindy váš čeká náročnější získávání stavebního povolení, pro které budete potřebovat i projektovou dokumentaci.
Nezapomeňte na propojení balkonu s interiérem pomocí dveří
Zatímco zasklení je volitelné, bez dveří se neobejde žádný balkon ani lodžie. Volba kvalitních balkonových dveří je přitom zásadní, protože ovlivňuje funkčnost, vzhled i míru zabezpečení. Dveře na balkon zajistí dostatečné prosvětlení místnosti a při správném výběru efektně propojí venkovní prostory s interiérem. Jejich důležitost si uvědomujeme také v Internormu. Proto jsme pro své zákazníky připravili ucelenou nabídku terasových a balkonových dveří, které podtrhnou architektonický charakter vašeho bydlení.
Výběr balkonových dveří podle míry otevřenosti
Má váš balkon sloužit jako samostatný prostor, nebo by měl přímo navazovat na interiér? I podle toho vyberte konkrétní typ konstrukce, která se liší v míře otevřenosti. Terasové a balkonové dveře od Internormu jsou k dostání ve třech různých provedeních.
Pro menší balkony se hodí jednokřídlé dveře, větším balkonům a terasám pak sluší dvoukřídlé dveře na sraz nebo dvoudílné prvky se sloupkem. Podle svých preferencí můžete zkombinovat dveřní křídlo, sloupek a pevný díl skleněné výplně, přes které se do vnitřních prostorů dostane velké množství světla. Interiéry budou opticky prostornější a nabídnou jedinečné výhledy do okolí.
Zaměřte se na výškový rozdíl mezi prahem a podlahou
Při výběru nových balkonových dveří hraje významnou roli také výškový rozdíl mezi prahem a podlahou. Nevadí vám viditelný schodek při přechodu z místnosti na balkon, nebo naopak chcete mít vstup v co největší rovině? Balkonové dveře z dílny Internormu se vyznačují nízkým výškovým rozdílem, který je 30 mm (provedení ÖNORM) nebo 20 mm (provedení DIN). K dispozici je také zcela bezbariérové provedení, kdy jsou dveře v dokonalé rovině s podlahou. To je typické také pro oblíbené zdvižněposuvné dveře, které se otevírají směrem do strany.
Prosklené plochy jsou důležitým prvkem balkonů, lodžií i teras. V podobě dveří a velkých prosklených ploch opticky propojují vnitřní prostory s exteriérovými, jako zasklení pak zvyšují jejich užitnou hodnotu. Využijte poradenské služby našich kvalifikovaných partnerů, kteří jsou vyznamenáni titulem 1st window partner. Pomohou vám s výběrem vhodného typu dveří i oken a zajistí vše od výběru po montáž.
Zdroj fotografií: Internorm