Program Nová zelená úsporám (NZÚ) patří mezi nejdostupnější a současně nejvyužívanější dotační programy v České republice. Dlouhodobě se zaměřuje na podporu opatření v rodinných domech, která zajistí energetickou úsporu. Na podzim 2021 odstartovala nová etapa programu a přinesla i řadu zajímavých změn. Přečtěte si, na co vše můžete dotaci využít a jak o ni zažádat.
Finanční podporu z programu Nová zelená úsporám můžete využít i pro nákup oken s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi.
Novinky v programu NZÚ pro rok 2022
Dotační program běží již od roku 2014. Za dobu své existence prošel řadou změn a je přizpůsoben aktuálním potřebám a cílům v daném období. Například v roce 2021 vychází nastavení programu ze směřování EU, ať už jde o strategii Green Deal, nebo stimulaci investic po koronavirové krizi.
Od 1. června 2022 vstupují v platnost také aktualizované podmínky, které přináší několik změn a formálních úprav. Významnou změnou je především možnost čerpání dotace v oblasti zdrojů energií u těch, kteří v minulosti již využili podporu na novostavbu, nebo ji aktuálně čerpají. Nově musí žadatelé o dotaci na výměnu zdroje tepla dokládat fotodokumentaci u všech typů zdrojů (v minulosti se to týkalo jen těch spalovacích). Kompletní závazné pokyny pro žadatele s platností od 1. června tohoto roku naleznete na webových stránkách NZÚ.
Na co vše lze dotaci využít
Finanční podpora z programu Nová zelená úsporám se týká jak rekonstrukcí, tak novostaveb. Zaměřena je na technická opatření pro energetickou úsporu nejen rodinných, ale také bytových domů. Na následujících řádcích se zaměříme primárně na možnosti využití dotace pro stavby a rekonstrukce rodinných domů.
Výstavba či nákup novostavby
Na výstavbu či pořízení nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností lze čerpat jednorázovou dotaci ve výši 200, 350 nebo 500 tisíc Kč. Výše částky se odvíjí od dosažených energetických parametrů budovy.
Zateplení budovy
Dotace na zateplení může dosahovat až výše 650 tisíc Kč, nejvýše však 50 % z celkových způsobilých výdajů. Částka závisí na ploše zateplované konstrukce a dosažených energetických parametrech. Pohybuje se v rozmezí od 600 do 3 800 Kč za m2 zateplované plochy. Podporu lze uplatnit na zateplení střechy, stropů, podlah i obvodových stěn. Dotaci lze využít i na výměnu oken či dveří.
Zdroje tepla
Pokud jste v rodinném domě využívali kotel a lokální topidla nižší než 3. emisní třídy, můžete na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla požádat o dotaci NZÚ. Výše příspěvku závisí zejména na typu nového zdroje, např.:
- Kotel na biomasu – 100 tisíc Kč
- Lokální zdroj na biomasu – 30 tisíc Kč
- Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem – 100 tisíc Kč / 80 tisíc Kč (s přípravou / bez přípravy teplé vody)
- Tepelné čerpadlo připojené k FV systému s přípravou teplé vody – 140 tisíc Kč
- Tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch – 60 tisíc Kč
Využití dešťové a odpadní vody
V roce 2021 se dotační program Dešťovka spojil s programem NZÚ. O příspěvek na systém pro zachytávání dešťové vody či ekologické nakládání s odpadní vodou se tak nově podává žádost o dotaci Nová zelená úsporám. Výše příspěvků je následující:
- Využití dešťové vody pro zálivku – až 55 tisíc Kč
- Využití dešťové vody jako užitkové (splachování) – až 65 tisíc Kč
- Využití šedé vody jako užitkové a na zálivku – až 60 tisíc Kč
- Kombinace využití dešťové i šedé vody – až 105 tisíc Kč
Zelená střecha
Na výstavbu zelené střechy na rodinném domě můžete získat dotaci až 100 tisíc Kč. Výše závisí na typu zelené střechy i rozloze a odpovídá 700 až 1000 Kč za m2.
Fotovoltaika
Plánujete na svou střechu umístit fotovoltaické panely? Neváhejte a zažádejte o dotaci NZÚ. Výše příspěvku je poměrně velkorysá a může se vyšplhat až na 200 tisíc Kč. Výše podpory závisí na výkonu a typu FV systému.
Příprava teplé vody
Solární panely i tepelná čerpadla lze efektivně využívat i pro přípravu teplé vody. Nejvyšší příspěvek dostanete při realizaci solárního termického ohřevu TV s přitápěním, a to 60 tisíc Kč. Na další způsoby ohřevu se přispívá částkou 45 tisíc Kč.
Rekuperace
Řízené větrání se zpětným získáváním tepla zvyšuje komfort bydlení a snižuje energetickou náročnost. I proto má v programu NZÚ své pevné místo. Při realizaci centrálního systému rekuperace dostanete dotaci 100 tisíc Kč, bude-li systém decentrální, pak 75 tisíc Kč.
Venkovní stínění
Venkovní stínicí technika zabraňuje přehřívání budovy během letního období. Z toho důvodu jsou dotace dostupné i pro všechny, kteří v rámci rekonstrukce plánují pořízení venkovních rolet či žaluzií. Výše příspěvku závisí na typu (1000 Kč/m2 u řešení s ručním ovládáním, nebo 1500 Kč/m2 u řešení s elektropohonem). Maximální výše dotace je 60 tisíc Kč.
Využití tepla z odpadní vody
Na realizaci centrálního systému pro využití tepla z odpadní vody dostanete příspěvek 50 tisíc Kč. V případě decentrálního systému je výše příspěvku 5 tisíc Kč za jedno odběrné místo.
Elektromobilita
Zájem o pořízení elektrifikovaných osobních vozidel přibývá a dotační program NZÚ na to zareagoval. Na vybudování jedné dobíjecí stanice tak můžete získat dotaci 30 tisíc Kč, podporu lze navíc využít pro realizaci až 2 dobíjecích bodů.
Projektování
Dotační program lze využít i pro finanční podporu projekčních prací. Její výše se pohybuje od 5 do 35 tisíc Kč a využít ji lze na zpracování projektové přípravy, energetického zhodnocení nebo zajištění technického dozoru.
Od roku 2021 platí i zajímavý systém bonusů
Důležitou novinkou v programu NZÚ, která platí od roku 2021, je možnost využití systému bonusů za kombinaci několika úsporných opatření. Za vybrané kombinace dílčích opatření dostanete bonus 10 tisíc Kč, za kombinaci zateplení s kotlíkovou dotací až 75 tisíc Kč a za environmentální řešení projektu až 30 tisíc Kč. Celková výše bonusu může dosáhnout částky až 185 tisíc Kč.
Ušetřete na nákupu výrobků Internorm
Finanční příspěvek z programu NZÚ snadno využijete i pro nákup a montáž výrobků Internorm. Okna, dveře i stínění totiž splňují přísné požadavky na tepelněizolační vlastnosti a přispívají ke snížení energetické náročnosti budovy.
Na pořízení oken a dveří můžete zažádat o dotaci z kategorie zateplení. Finanční podpora při pořízení stínicí techniky se řeší samostatně dle kritérií uvedených výše. Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám s výběrem konkrétních výrobků s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi ochotně poradí.
Inspirujte se projektem Český soběstačný dům
Na myšlence soběstačné architektury, která v maximální možné míře využívá obnovitelné zdroje energie, staví i projekt Český soběstačný dům. Pokud se rozhodnete tzv. ostrovní dům postavit, kombinaci příspěvků z dotace NZÚ rozhodně využijte.
Protože stavba Českého soběstačného domu přitáhla kvalitní skupinu energetiků a elektrikářů, pustili se tvůrci projektu do zajišťování dodávek solárních elektráren pro širokou veřejnost. Moderní elektrárnu s akumulací zařídí kompletně, a to i s vyřízením dotace Nová zelená úsporám. O krok blíž k energeticky soběstačnému bydlení tak můžete být i bez složitého papírování a s finanční úsporou.
Zažádejte o dotaci online
Žádost o dotaci NZÚ se podává online na stránkách www.novazelenausporam.cz. Předpokladem pro úspěšnou realizaci i rychlé vyřízení žádosti je dobře zpracovaný projekt a odborný posudek. Realizace některých typů opatření je současně podmíněna souhlasem stavebního i dalších úřadů.
Podrobné informace naleznete na zmíněném webu dotačního programu. V případě dotazů se můžete obrátit také na zelenou linku 800 260 500, která je v provozu každý všední den od 7:30 do 17:00 hodin.
Zdroj fotografií: Internorm