• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Mladý pár stojící před domem
  • Jak vybrat

Výhody a nevýhody družstevního bydlení

  • Posted on 25. 3. 202125. 2. 2022
Total
0
Shares
0
0
0

Ceny bytů a rodinných domů rostou i v době krize, a tak je bydlení ve vlastním nedostupné pro stále větší počet rodin i jednotlivců. Velkou renesanci v posledních letech zažívají družstevní byty, které zpravidla představují levnější způsob, jak si bydlení zajistit. Na tento trend reagují i mnohé developerské společnosti, které zakládají družstva a zájemcům nabízí právě družstevní podíly. Má vůbec význam nad družstevním bydlením přemýšlet? Přehled výhod i nevýhod vám usnadní rozhodování.

Odpočinkové místo u okna v moderním bytě

Družstevní byt představuje dostupnější variantu bydlení než koupě nemovitosti do osobního vlastnictví.

Nekupujete družstevní byt, ale podíl v družstvu

Princip družstevního bydlení spočívá v tom, že nemovitost vlastní bytové družstvo. Družstevní byt si tedy v pravém slova smyslu nekoupíte. Získat můžete pouze družstevní podíl, díky kterému vám vzniká právo na nájem k dané bytové jednotce.

Od základního principu družstevního bydlení se pak odvíjí všechny výhody a nevýhody, které s ním souvisejí. Jako majitelé družstevního podílu budete družstvu platit měsíční nájem pokrývající provozní náklady a případně i anuitní splátky. Po splacení anuity se pak můžete domluvit na převedení bytu do osobního vlastnictví.

Na družstevní byt hypotéku jen tak nezískáte

I když je pořizovací cena družstevního bydlení nižší než cena nemovitosti v osobním vlastnictví, jeho financování formou hypotečního úvěru je podstatně složitější. Družstevním bytem totiž nemůžete ručit, protože nejste jeho skutečnými vlastníky.

Pokud byste chtěli družstevní podíl pořídit formou hypotečního úvěru, budete se muset vy nebo vaši známí zaručit jinou nemovitostí. Proto zejména v případě nových projektů družstevního bydlení nabízí developeři možnost postupného splácení přímo družstvu. Vždy však budete muset zaplatit část ceny při pořízení podílu. Obvykle jde o částku ve výši 25 až 30 % z reálné ceny bytu.

Nižší cena jako hlavní lákadlo družstevního bydlení

Hlavním důvodem, proč získává družstevní bydlení na popularitě, je cena. Družstevní podíl zkrátka pořídíte levněji, a to až o několik desítek procent ve srovnání s pořízením bytu do osobního vlastnictví. Pokud si pár let počkáte a později zažádáte o převod do osobního vlastnictví, ušetříte. Donedávna byla úspora ještě výraznější, protože se při koupi podílu neplatila 4% daň z nabytí nemovitosti. V roce 2020 však došlo k jejímu úplnému zrušení.

Převod podílu je snadný a rychlý

Pokud byste se rozhodli v budoucnu přestěhovat, můžete svůj družstevní podíl prodat další osobě bez průtahů a komplikací. Prodej nemusí být schválen představenstvem, máte jen povinnost změnu nahlásit. Při prodeji tak nemusíte na katastrální úřad a vyhnete se papírování spojeným s přepisem.

Pokud chcete podíl v družstvu od někoho odkoupit, měli byste se obrátit na právníka, který všechny náležitosti pečlivě přezkoumá. Je potřeba zjistit, má-li tato osoba skutečně vlastní podíl a jestli je s ním spojené nesporné nájemní právo k danému bytu. Odborníci doporučují prověřit i finance družstva a jeho pověst. Družstvo je v roli správce majetku, a tak je důležité, s jakou pečlivostí o nemovitost pečuje a zajišťuje údržbu a související činnosti.

Rekonstrukce bytu

V případě, že se rozhodnete byt rekonstruovat, budete potřebovat souhlas všech členů představenstva.

V mnoha případech budete potřebovat svolení členů představenstva

Protože byt ani společné prostory nejsou ve vašem vlastnictví, nemůžete si s nimi nakládat dle vlastního uvážení. Tato skutečnost patří současně mezi výhody i nevýhody. Schválení všech členů představenstva budete potřebovat při rekonstrukci bytu, ať už půjde o realizaci nové koupelny, nebo předělení místností. Na druhé straně získáte jistotu, že se v bytovém domě nebudou provádět žádné nešetrné stavební úpravy nebo změny, které by mohly kvalitu vašeho bydlení negativně ovlivnit.

Svolení členů představenstva je nezbytné také při pronajímání bytu dalším osobám. Z toho důvodu nejsou družstevní byty příliš vhodné jako investice a nehodí se ke krátkodobému pronajímání formou Airbnb a dalších platforem. Sami však budete moci ovlivnit výběr sousedů, protože se jejich schvalování bude týkat i vás.

Za hrubé porušení stanov lze vylučovat

Problematičtí obyvatelé nemají v družstevních bytech místo. Legislativa totiž umožňuje držitele družstevního podílu vyloučit, a to při hrubém porušování stanov. Pokud vaši sousedé budou soustavně rušit noční klid, provádět nepovolené stavební úpravy, páchat trestné činy nebo neplnit své závazky, v družstvu dlouho nesetrvají. V případě SVJ je boj s neplatiči a problematickými sousedy často marný.

Hledáte-li cenově dostupné bydlení a nevadí vám, že nějakou dobu nebudete skutečnými vlastníky nemovitosti, pořízení podílu v bytovém družstvu může být vhodnou alternativou. Jestli však hledáte investiční příležitost a chcete byt pronajímat, ať už krátkodobě, nebo dlouhodobě, upřednostněte pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví. 

 

Zdroj fotografií: Internorm

  • Architektura
  • bydlení
  • družstevní byt
  • investice
komentář
  1. Danieal HArvat napsal:
    10. 5. 2021 (15:06)

    mel bych zajem o to bydlet v americe dekuji

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter